ALAN HESAPLAMA

Hesap makinemizi kullanarak Üçgen, Dikdörtgen (Kare) ve Daire için alan hesabı yapabilirsiniz. Önce aşağıdaki kutucuklardan alanını hesaplama istediğiniz şekli seçiniz:Üçgen Alan HesaplamaDikdörtgen, Kare, Paralelkenar Alan HesaplamaDaire Alan Hesaplama

Yamuk Alan Hesaplama

ALAN NEDİR?

Geometrik cisimlerin iki boyutlu alanda kapladığı yerdir. Bir şeklin alanı nasıl bulunur sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. Alan hesaplama sayfamız sayesinde geometrik şekillerin alanının nasıl hesaplandığını öğrenebilecek ve merak ettiğiniz şeklin alanını kolayca hesaplayabileceksiniz. Alan hesaplama sayfamızı ücretsiz bir şekilde hemen her yerde kullanabilirsiniz.

Alan hesaplanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri hesaplama yapılırken birimlerin aynı olması gerekiyor. 

Ayrıca hem LGS hem de YKS’ye hazırlanan ziyaretçilerimiz için hazırlamış olduğumuz diğer sitemize buradan göz atabilirsiniz.

Tüm matematik hesaplamalarına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Kombinasyon hesaplamalarına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Permütasyon hesaplamalarına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Üslü sayı hesaplamalarına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

ÜÇGENİN ALANI NASIL HESAPLANIR?

Bir üçgenin alanı taban uzunluğu ve tabana ait yüksekliğin çarpımının yarısına eşittir. 
Kısaca formülleştirecek olursak (a.h)/2 şekilde ifade edebiliriz..

Bir üçgenin tüm kenarları birbirine eşit ve açıları 60○ ise bu üçgene eşkenar üçgen denir. Eşkenar üçgenin alanı kısaca aşağıdaki formül ile bulunabilir.

Karenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Kare tüm kenarlarının uzunlukları birbirine eşit ve tüm açıları 90○ olan düzgün dörtgendir. Bir kenarı a birim olan karenin çevre uzunluğu 4a birim olarak hesaplanır. Karenin alanı kenar uzunluğunun karesine eşittir. Bir kenarına a dersek karenin alanı a² olur. Karenin alanı nasıl bulunur gibi matematik soruları çok sık karşımıza çıkmaktadır. Buradaki bilgileri kullanarak bu soruların tamamını kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Dikdörtgenin Alanı Nasıl Hesaplanır? 

Karşılıklı kenarları birbirine eşit, paralel ve dik  olan dörtgene dikdörtgen denir. Dikdörtgenin alanı kısa ve uzun kenarın çarpımıyla bulunur. Uzun kenara a, Kısa kenara b dersek dikdörtgenin alanı axb şeklinde olur. Dikdörtgen alan hesaplama da tıpkı kare alan hesaplamada olduğu gibi iki dik kenar uzunluğunun çarpımı ile bulunur.

 

Yamuk Alanı Nasıl Hesaplanır?

Yamuğun alanı nasıl bulunur sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yamuk alan hesaplama sorularının en zorlarından biridir. Çünkü çoğu kez formülü karıştırılmaktadır. İki kenarı birbirine paralel olan dörtgene yamuk adı verilir. Yamuğun yüksekliği tabanlar arasında tabanlara dik doğru parçasına eşittir. Orta taban, alt taban ve üst tabanın toplamının yarısına eşittir. 

Yamuğun alanını hesaplamak görüldüğü kadar zor değildir. Yamuk alan hesaplama işlemi yapılırken taban ve tavan uzunlukları toplanır. Sonrasında yükseklik ile çarpılır. Son işlem olarak da 2’ye bölünür. Kısacası yamuğun alanı, orta taban ve yüksekliğin çarpımına eşittir.

Altıgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Birbirine eşit 6 köşesi ve 6 kenarı olan düzgün çokgene düzgün altıgen denir. Düzgün bir  altıgenin çevre uzunluğu kenar uzunluğunun 6 katına eşittir. Bir düzgün altıgende birbirine eşit 6 tane eşkenar üçgen bulunur. Alanı tek bir eşkenar üçgenin alanını bulup 6 ile çarpılarak bulunabileceği gibi direk aşağıdaki formülü kullanarak da bulunabilir.

Eğer altıgen alan hesaplama sorularında altıngenin kenar uzunlukları birbirine eşit değilse altıgen kendi içerisinde üçgenlere parçalanır. Üçgen alanı hesaplanırken taban uzunluğu ile üçgenin yüksekliği çarpılır ve elde edilen sonuç ikiye bölünür. Sonrasında her üçgenin alanı ayrı ayrı hesaplanır. Son olarak da tüm alanlar toplanarak altıgenin alanı bulunmuş olur.

Dairenin Alanı Nasıl Bulunur?

Daire bir çemberin sınırladığı düzlemdir. Bir dairenin  merkezinden geçen ve daireyi iki eşit parçaya bölen doğru parçasına verilen addır ve yarıçapın 2 katı uzunluğundadır. Bir çemberin çevre uzunluğu 2πr formülü ile bulunur. Yarıçapı r olan bir dairenin alanı kısaca πr² formülü ile hesaplanır.